Czy energetyka wiatrowa jest tańsza niż węglowa?

03-07-22 | Post dodany przez RPglobal
Czy energetyka wiatrowa jest tańsza niż węglowa

Ważnym pytaniem, które należy zadać przy porównywaniu energii wiatrowej i węglowej, jest: Które z nich jest bardziej niestabilne? To znaczy, które źródło energii wiąże się z większym ryzykiem nieplanowanych przerw w dostawie energii?

Czy energetyka wiatrowa jest tańsza niż węglowa? Wyniki badań

Aby uzyskać lepsze wyobrażenie o kosztach różnych źródeł energii odnawialnej, możesz skorzystać z badań. Po pierwsze, możesz wybrać region i sprawdzić, czy istnieją w nim jakieś istniejące systemy energii odnawialnej. Następnie można przejrzeć dane dotyczące zużycia energii elektrycznej w regionie i sprawdzić, jaki procent energii pochodzi z poszczególnych źródeł.

Na koniec można wykorzystać uzyskane dane do stworzenia analizy kosztów cyklu życia. Aby lepiej poznać koszty różnych źródeł energii odnawialnej, można skorzystać z badań. Po pierwsze, można wybrać region i sprawdzić, czy istnieją w nim jakieś istniejące systemy energii odnawialnej. Następnie można przejrzeć dane dotyczące zużycia energii elektrycznej w regionie i sprawdzić, jaki procent energii pochodzi z poszczególnych źródeł.

Czy energetyka wiatrowa jest tańsza niż węglowa? Analiza kosztów budowy farmy wiatrowej

Kolejnym ważnym kosztem, który należy rozważyć, są koszty budowy. Poniższa tabela pokazuje, ile pieniędzy kosztuje budowa farmy wiatrowej w porównaniu z tym, ile pieniędzy kosztuje budowa elektrowni węglowej. Co ciekawe, budowa farmy wiatrowej kosztuje mniej więcej tyle samo, co budowa elektrowni węglowej!

Mimo że koszty są podobne, farmy wiatrowe można znacznie łatwiej wymienić. Oznacza to, że jeśli farma wiatrowa zostanie zniszczona przez wichurę, można niemal natychmiast zbudować nową. Inaczej jest w przypadku elektrowni węglowych, które są znacznie trudniejsze i droższe do zastąpienia.