Jak wygląda energetyka wiatrowa w Polsce?

31-08-22 | Post dodany przez RPglobal
Jak wygląda energetyka wiatrowa w Polsce

Energetyka wiatrowa w krajach nowoczesnych i rozwojowych stanowi większą część udziału w rynku energetycznym. W naszym kraju jednak statystyki nie są aż tak optymistyczne. Można bowiem odnieść wrażenie, że energia wiatrowa dopiero co zyskuje sobie większe uznanie. Wobec tego jak wygląda energetyka wiatrowa w Polsce?

Jakie są zalety energetyki wiatrowej w Polsce?

Główną zaletą energetyki wiatrowej w naszym kraju jest z pewnością ekonomiczność. Odnawialne źródła energii są w dalszym ciągu całkowicie darmowe, a co za tym idzie, można z nich korzystać. Pozyskiwanie energii z wiatry gwarantuje również nieskończone zasoby, a także możliwość pełnego uniezależnienia się kraju od dostaw energii elektrycznej od innych dostawców.

Inwestycje w energetykę wiatrową w Polsce

Jak wygląda energetyka wiatrowa w Polsce? Otóż wszystko uwidacznia się w inwestycjach. Na koniec marca bieżącego roku całkowita moc zainstalowanych i działających fam energii wiatrowej wynosiła 7211,6 MW. Można śmiało powiedzieć, że inwestorzy coraz chętniej decydują się na farmy wiatrowe w naszym kraju, co z pewnością napawa optymizmem na przyszłość. 

Energetyka wiatrowa w Polsce a środowisko

Warto zauważyć, że dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce nie pozostanie obojętny dla naszego środowiska. Pozyskiwanie energii z wiatru jest przede wszystkim korzystaniem z OZE czyli odnawialnych źródeł energii, które się nie kończą. Dodatkowo, takie elektrownie nie wydalają substancji chemicznych i zanieczyszczeń prosto do środowiska. Farmy wiatrowe są ekologicznym sposobem na pozyskiwanie energii.

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce można zaobserwować dopiero od niedawna. Wspomniane już zostało o całkowitej mocy farm wiatrowych na koniec marca bieżącego roku. W porównaniu z lutym również tego roku nastąpił więc 1,4% wzrost wykorzystania energii wiatrowej w naszym kraju. Niemniej jednak zgodnie z zapowiedziami, planowane są kolejne inwestycje i rozwój farm wiatrowych w przeciągu najbliższych lat.